Duálna ťažba (Ether...
 
Upozornenia
Vyčistiť všetko

Duálna ťažba (Ethereum + SIA) so Sapphire RX 470 8G Nitro

Stránka 1 / 2

(@hexamaster)
Významný člen Admin
Přidán: pred 8 rokov
Příspěvky: 38
Topic starter  

Po dlhom váhaní som sa rozhodol o postupné vynovovanie mojích RIG s R9 390 a postupnou náhradou za nové, oveľa efektívnejšie grafické karty. Na základe množstva informácii a recenzií ma zaujala predovšetkým nereferenčná RX 470 od Sapphire s 8GB RAM. Nakoľko som skladal úplne nový RIG, zvolil som pri zostavovaní RIG-u tieto komponenty:

  1. Grafiky: 4x RX470 Sapphire Nitro (8G) (cena 253,90 EUR / 1ks, spolu 1015,60 EUR)
  2. Doska: MSI B150 PC MATE (89,60 EUR)
  3. CPU: Celeron G3900 (45,04 EUR)
  4. Zdroj: EVGA Supernova 850 B2 (135,90 EUR)
  5. RAM:  Crucial 2x4 GB DDR4 2400 MHz CL16 Ballistix Sport LT Single Ranked red ( 42,90 EUR)
  6. SSD: AMD Radeon R3 120GB (42,90 EUR)

Celková cena zostavy s DPH:  1372,24 EUR s DPH

K samotným komponentom by som s odstupom času doplnil pár info. Pokiaľ plánujete skladať RIG tak ako ja na 4 GPU, pokojne Vám stačí nahradiť základnú dosku za napr. ASUS H81M-PLUS, ktorá má 4x PCI-E (z toho 1x PCIE 16X), je o cca 40 EUR lacnejšia a pre účel 4-kartového rigu plne postačuje. O niečo lacnejšie k tejto doske kúpite aj DDR3 ram-ky (ktorej koniec koncou stačí aj 4GB, ja som bral 8GB zbytočne), ale aj procesor pre päticu 1150. Takisto po skúsenostiach odporúčam môžete teoreticky ešte ušetriť aj na samotnom zdroji, dá sa tu zobrať 750W EVGA B2, ktorý je o pár desiatok eur lacnejší (EVGA som zvolil, pretože zo skúseností sú to naozaj kvalitné držiaky a EVGA k nim dáva aj 5-ročnú záruku, ktorá sa pri miningu naozaj hodí).

Výsledok RIG-u:

K miningu používam Claymore Dual Ethereum Miner, ktorý mám nastavený na mining Sia Coin a Ethereum. Po dlhom tweakovaní grafických kariet na najlepšie hodnoty (bez flashovania upraveného biosu) som sa postredníctvom drobných úprav cez MSI Afterburner dostal stabilne k týmto hodnotám:

Overclock RAMiek: 2200 MHz
Underclock GPU: 1100 Mhz
Undervolting GPU: -96 mV

Výsledné hodnoty sú naozaj zaujímave:

Odber celého systému zo steny: 0,708 kWh
Hashrate Ethereum: 102,5 MHs
Hashrate SIA: 1540 MHs

Pri rýchlom prepočte za súčasnej obtiažnosti a cene Ethereum a Sia Coin:

Mesačná hodnota vyťaženého Éteru v USD: 200 USD +- 10%
Mesačná hodnota vyťaženého SIA v USD: 40 USD +- 10%
Celkom: 240 USD +- 10%  (cca 213 EUR / mes)

Moje náklady na el. energiu: 0,131 EUR / kWh
Mesačné náklady na el. energiu pri tomto rigu: 0,708 x 24 x 30 x 0,131 = 66,77 EUR / mes

Zisk po odpočítaní nákladov za el. energiu: 213 - 66,77 = 146,23 EUR

Za predpokladu, že by sa difficulty pre ETH / SC nemenila, je ROI tejto konkrétnej zostavy 1372,24 / 146,23 = cca 9 mesiacov a 11 dní. Pokiaľ komponenty využívate na svojej firme, je dosiahnutie ROI oveľa rýchlejšie (-20% DPH na komponenty a -20% DPH na el. energiu).

Screenshot výsledného hashrate

Foto RIG

Foto RIG

Foto RIG

Celkový odber zo steny


Citace
 dodo
(@dodo)
Aktívny člen
Přidán: pred 8 rokov
Příspěvky: 15
 

mam otazky , preco RX 470 a nie 480 ? aky by bol MHash/s na RX 480 asi ? preco minujes dualne ? preco nedas vsetko len na ethereum ?  a co je to , to tweakovanie ? a kolko si mal odber kwh pred tweakovanim a underclocking a aky potom ? vdaka...


OdpovědětCitace
(@hexamaster)
Významný člen Admin
Přidán: pred 8 rokov
Příspěvky: 38
Topic starter  

Dlho som zvažoval či zobrať 470 alebo 480 4G / 8G. Išiel som na to vylučovacou metódou - 4G pamäte sú nezmysel pre mining, pretože majú od základu oveľa nižšiu frekvenciu, čo sa podpisuje na samotnom hashrate. Sapphire 4G aj MSI 4G 470 aj 480 dosahujú veľmi podobný hashrate okolo 21-22 MHs, hashrate pri 8G pamätiach je cca o 3-4 MHs v základe vyšší. Pri 8G je samozrejme vyššia cena, avšak určite sa oplatí priplatiť si, jednak kvôli vyššiemu hashrate, rovnaká spotreba a vyššia - rýchlejšia likvidita kariet do budúcnosti pri predaji.

Ďalej čo som naštudoval recenzie a skúsenosti, rozdiel v hashrate medzi RX 470 8G a RX 480 8G je minimálny, cca 1-1,5 MHs pri základných hodnotách. RX 470 majú lepšie termálne vlasnosti (hrejú menej ako 480), majú o niečo nižšiu spotrebu a cena je o niečo lepšia ako pri RX 480. Na veľa fórach sa špekuluje, že nakoľko nie sú ešte dokonale odladené ovládače pre RX470, môže byť do budúcna výkonnostný potenciál oveľa vyšší. V každom prípade mi na základe viacerých parametrov vyšlo výhodnejšie zobrať RX 470 namiesto RX 480, avšak budem rád, ak sem niekto časom postne výsledky a skúsenosti s derivátmi RX 480.

Dual mining využívam, pretože len pri ťažbe Ethereum ostáva nevyužitý plný potenciál GPU (SC a ETH využívajú iné vzorce ku generovaniu hashov). Pri správnom nastavení minera pri duálnej ťažbe je pokles hashrate pri ťažbe ETH minimálny (v mojom prípade to bude cca 0,5-0,75 MHs na kartu).

Tweakovanie je v tomto prípade úprava parametrov grafickej karty, v mojom prípade zvyšovanie taktu ramiek z 2000 na 2200 MHz, zníženie taktu GPU na 1100 (pretože pri ťažbe vzhľadom na 256 bitovú zbernicu nie je vyššia frekvencia potrebná) a zníženie voltáže jadier o "stabilné maximum", čo v mojom prípade bolo -96 mV. Pokiaľ by som tieto hodnoty neupravoval, spotreba celej zostavy by bola vyššia vzhľadom na vyššie štandardné pracovné napäte GPU. Hashrate by bol taktiež v seriovom nastavení nižší, zvýšenie taktu ramiek o +200 MHz spraví cca +2 - 2,5 MHs. 

 


OdpovědětCitace
 dodo
(@dodo)
Aktívny člen
Přidán: pred 8 rokov
Příspěvky: 15
 

vies mi prosim ta odporucit nejaky jednoduchy navod alebo program na tweakovanie GPU ?


OdpovědětCitace
(@hexamaster)
Významný člen Admin
Přidán: pred 8 rokov
Příspěvky: 38
Topic starter  

MSI Afterburner


OdpovědětCitace
 Sehy
(@sehy)
Nový člen
Přidán: pred 8 rokov
Příspěvky: 1
 

Pro zacatecniky ... Neznamena ze kdyz ma GK vetsi RAM je vhodnejsi pro tezbu... Ja osobne pouzivam RX 470 Nitro 4GB ... a dostanu se pres 27,4 Mh ... je to jen o nastaveni a pohrati si s nastaveni (i biosu) 


OdpovědětCitace
(@hexamaster)
Významný člen Admin
Přidán: pred 8 rokov
Příspěvky: 38
Topic starter  

Ahoj Sehy, 

ako píšeš, dôležitá je úprava biosu. Netvrdím, že vyššia RAM je vhodnejšia pre ťažbu, za súčasnej veľkosti DAG stačí aj 2,5 GB VRAM, ide skôr o frekvenciu a strap ako o veľkosť. To som ja ešte nevykonal, všetky úpravi som robil cez Afterburner bez zásahu do bios-u. Určite sa pokúsim vyladiť aj bios na mojich 470-kách (predovšetkým memory strap a voltáž), chce to však viac času sa s tým vyhrať. Vieš sa s nami podeliť s tvojím BIOS-om na 4G? Pokojne by stačil aj screenshot z Polaris Editora (ak sa teda jedná o rozdielné hodnoty ako dosiahnuté v priloženom screenshote - tweak 8G na 27,6 stable)


OdpovědětCitace
(@hexamaster)
Významný člen Admin
Přidán: pred 8 rokov
Příspěvky: 38
Topic starter  

Ešte podotknem, pokiaľ aj karta má DUAL bios, po nahratí upraveného BIOS-u a následnom odpálení karty je záruka permanentne stratená. Úpravou GK cez Afterburner záruka na GK nepadne, nakoľko sa nejedná o permanentný zásah.


OdpovědětCitace
(@nikko)
Aktívny člen
Přidán: pred 8 rokov
Příspěvky: 10
 

 Zdravim HexaMaster, som novy v kryptomenach a v stavani rigov tak sa chcem spytat par otazok.

1. Funkcnost hardweru ? kolko vydrzia fungovat priblizne GPU jednotky nonstop ? ake s tym mas skusenosti? 

2. Aky rychly internet treba minimalne aby mi rig v pohode zarabal? 

3. Ako je to s vypadkami prudu ? (v pripade burky napriklad ) treba byt pri tom fyzicky ak to chcem znova aktivovat?  alebo sa da aj na dialku aktivovat cez druhy komp. ( priklad znamy to bude mat u seba ale ja to budem vediet len ovladat a pripojit sa).

4. Ako casto treba cca obnovit hardware ? kedy zistim ze system je uz nedostatocny na vypocet? predpokladam ze vzdy to vyzaduje casom silnejsi hardware pokial chcem udrzat rovnaky zarobok.

Vopred dakujem za odpovede 


OdpovědětCitace
(@hexamaster)
Významný člen Admin
Přidán: pred 8 rokov
Příspěvky: 38
Topic starter  

Ahoj Nikko,

1. GPU môžu fungovať prakticky non-stop, pokiaľ nájdeš správne nastavenie taktov GPU / RAM, resp. nastavenia voltáže GPU. Je tu veľa parametrov, s ktorými sa dá hrať za účelom zvýšenia celkového hashrate pri ťažbe a / alebo zníženia generovania tepla (a teda aj spotreby). Každá jedna grafika je svojim spôsobom unikátna, niektoré majú viac kvalitné ASIC parametre, niektoré menej. Pre moje RX 470 8G som si našiel stabilné parametre pre všetky 4 grafiky 2200 RAM, 1100 GPU a -96mV Core, kedy mi držia stabilne bez akéhokoľvek výpadku. Predpokladám, že tieto parametre budú stabilné aj pre ďalšie Sapphire RX 470 8G. 

2. Rýchlosť internetu nezohráva pri ťažbe rolu. Úplne ti stačí podľa môjho názoru aj 0,5 MB UP/DOWN. Viac si myslím že zohráva úlohu ping - čím menší, tým lepšie (stane sa ti menej častejšie pri ťažbe, že odovzdáš tzv. "stale share" - duplicitný share, ktorý ti mining pool nezarátava od odmeny za ťažbu)

3. Výpadky prúdu boli zo začiatku pre mňa výzva. Väčšina moderných základných dosiek už obsahuje v biose možnosť nastaviť automatické zapnutie PC pri výpadku el. energie, avšak nie vždy to funguje na 100%, najmä pokiaľ len zakolísa napätie a prúd len "preblikne", vtedy mi napr. dosky ASROCK okamžite nenaštartujú. Ja som si to vyriešil po svojom - kúpil som si inteligentnú zásuvku Edimax SP-2101W (na alze za cca 40 EUR). Dá sa cez WIFI spárovať s routerom a na diaľku zásuvku ovládať, umožnuje aj monitorovanie aktuálnej spotreby el. energie. Čiže aj v prípade, že výpadok nastane, viem po obnovení elektriny na dialku PC zapnúť a cez VNC server opätovne na diaľku spustiť.

4. Pri ťažbe Ethereum treba počítať s veľa premennými, ktoré robia ťažbu (ne)efektívnou. Jedná sa predovšetkým o cenu samotného Ethereum (ktorá mimoriadne dnes vyskočila na 14 USD / 1 ETH) a o obtiažnosť ťažby, ktorá každý jeden mesiac narastá približe o 10-15%, čo znamenám že každý mesiac je monžstvo vyťaženého éteru o 10-15% nižšie. Pri grafikách RX 470 / 480 by som sa vzhľadom na ich nízky odber el. energie (o cc 60-70% menej oproti R9 390), obstarávaciu cenu a hlavne novú technológiu, ktorá vybehla len pred pár týždňami, neobával, že začnú byť predčasne zastaralé. Pokiaľ by Ethereum neprešiel v decembri na Proof of Stake (čo by úplne ukončilo ťažbu Ethereum, nie však ETC) tak ako v minulosti plánovali a pokračoval by vo svojom tempe, myslím že efektivity ťažby sa netreba obávať. Čo sa týka technickej životnosti komponentov, pokiaľ nezačneš zasahovať do BIOS-u grafiky (teda upravuješ hodnoty napr. len cez MSI Afterburner, nie cez BIOS Polaris Editor), máš napr. na Sapphire RX záruku 3 roky. 


OdpovědětCitace
(@nikko)
Aktívny člen
Přidán: pred 8 rokov
Příspěvky: 10
 

Diky moc  HexaMaster. 


OdpovědětCitace
(@nikko)
Aktívny člen
Přidán: pred 8 rokov
Příspěvky: 10
 

este by som pridal jeden zaujimavy clanok priamo pre tvoje karty GPU Hexamaster... mozno pomoze celkom zaujimave citanie :

http://cryptomining-blog.com/8200-mining-performance-of-sapphire-nitro-amd-radeon-rx-470-8gb/

inak studujem teraz pre a proti RX 480 sapphire nitro + 8G   a zistujem ze na oficialnej sapphire stranke maju uvedenu spotrebu tieto karty  225 W :

http://sapphirenitro.sapphiretech.com/en/480-8.html#specifications

co je o dost viac nez 150 -175 W a v celkovej dobe by to mohlo aj dost zmenit pomer spotreba / tazba / zisk

Hexamaster este by som ta poprosil ak budes mat cas odpis prosim na spravu co som ti napisal zvlast pri kontakte. diky


OdpovědětCitace
(@nikko)
Aktívny člen
Přidán: pred 8 rokov
Příspěvky: 10
 

Hexamaster mohol by si prosim ta napisat rozmery tvojho ramu na rig ?  alebo pridat nejaku skicu pripadne ?


OdpovědětCitace
(@nikko)
Aktívny člen
Přidán: pred 8 rokov
Příspěvky: 10
 

tak po dlhsej dobe pridavam screenshot mojho rigu.

 


HexaMaster sa to páči
OdpovědětCitace
(@hexamaster)
Významný člen Admin
Přidán: pred 8 rokov
Příspěvky: 38
Topic starter  

Gratulujem Nikko, dobrá práca 🙂 . Potom neskôr ak sa odvážiš, z tvojho rigu je možné dostať ešte viac - potrebuješ k tomu cez Polaris Editor upraviť bios a nastaviť memory strap z 1750 na 2000, flashnuť nový bios, pri duálnej ťažbe nastaviť parameter -DCRI 14 , nastaviť takt pamätí na 2150-2175, tak GPU na 1100-1150 (všetko podľa stability), undervoltnúť o aspoň -96 mV cez afterburner a výsledok bude následnovný:

- Celkový hashrate Ethereum: 118,5 MHs
- Celkový hasharate SIA: 1500 MHs
- Celkový odber zo steny: 1020-1050 Watt


OdpovědětCitace
Stránka 1 / 2
Zdieľať: